Choinka prosto z lasu

Pięknie pachnie i tworzy niepowtarzany klimat świąt. Niejeden z nas chce mieć żywą choinkę w swoim domu.

Jakie są zalety prawdziwej choinki?

Choć uprawa choinki rocznie emituje 3,1 kg gazów cieplarnianych, a utylizacja 8,1 kg, to w porównaniu ze sztucznym drzewkiem, prawdziwa jodła lub świerk ma zdecydowanie mniejszy wpływ na środowisko. Dodatkowo zanim drzewko trafi do naszego domu odgrywa istotną rolę w przyrodzie. Wytwarza tlen, pochłania zanieczyszczenia w tym dwutlenek węgla, tłumi hałas i stanowi schronienie dla zwierząt. W dodatku gwarantuje walory estetyczne. Ma zdecydowanie ładniejszy kształt niż sztuczne drzewko, a nawet najskromniejsze dekoracje prezentują się na niej znakomicie. Choinka z lasu pięknie pachnie, wydzielając zdrowotne olejki eteryczne, które dobrze wpływają na nasz układ oddechowy. Po świętach  może trafić do naszego ogrodu lub naturalnie ulec rozkładowi. Musimy tylko pamiętać, aby wyrzucić ją do pojemnika na odpady zielone, kompostownika lub odwieźć do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK).

 

Sztuczna choinka to spory problem dla środowiska

Począwszy do samej produkcji aż po utylizację - sztuczna choinka stwarza mnóstwo ekologicznych trudności. Wytwarzana z ropy naftowej, powoduje zanieczyszczenie wody oraz powietrza. Jej produkcja emituje 8,1 kg gazów cieplarnianych, a utylizacja aż 40 kg. Może nie gubi igieł i nie wymaga sprzątania, ale za to nie pachnie tak jak prawdziwa. W dodatku musimy za nią więcej zapłacić. Choć możne posłużyć nam przez kilka sezonów, to jednak rozkłada się nawet 500 lat i w dodatku nie podlega recyklingowi!

W okresie przedświątecznym wzmagają się kradzieże choinek i gałązek z lasów

Według Straży Leśnej przed świętami odnotowuje się liczne przypadki nielegalnego pozyskiwania drzewek. Za ich wycinkę bądź przywłaszczenie grozi grzywna lub kara pozbawienia wolności nawet do 5 lat. Jeśli chcecie legalnie zdobyć drzewko - wybierzcie się do najbliższego nadleśnictwa. Właśnie teraz ruszają tam akcje sprzedaży, jak np. w podwarszawskim Nadleśnictwo Drewnica, które zaprasza na swoją plantację do poszukiwania wymarzonej choinki. Można ją samodzielnie wykopać lub pozyskać świeżo ścięte drzewko.

 

Gdy już zdecydujecie się na żywą choinkę w domu, zamiast ciętej wybierajcie tę w doniczce. Po pierwsze takie drzewko przetrwa dłużej, po drugie jest szansa, że posadzicie je w swoim ogrodzie lub na podwórku. Istotna jest także odpowiednia pielęgnacja. Nie stawiajcie jej blisko źródeł ciepła. Lepiej poczuje się przy oknie, a niższa temperatura sprawi, że zbyt szybko nie zgubi igieł. Na koniec nie zapomnijcie też o jej regularnym podlewaniu.

Autor: Karolina Pawłowska
Fot. pixabay.com/ congerdesign/ manfredrichter/ Anrita1705