Na ratunek gawronom. Powstała petycja w ich sprawie

Czarny, krzykliwy i... kłopotliwy. Poza miastami jest chroniony, w miastach niestety wręcz przeciwnie. Między innymi dlatego gawron stał się gatunkiem zagrożonym wygięciem. Jak mówią przyrodnicy - miarka się przebrała. W Internecie pojawiła się petycja do Ministerstwa Klimatu i Środowiska z żądaniem objęcia gawrona ścisłą ochroną, także w miastach. Czy są na to szanse?

Gawrony szczęścia nie mają. Polubiły miasta, ale niestety bez wzajemności. Choćby dlatego, że w miastach są chronione tylko częściowo, co w majestacie prawa pozwala na niszczenie ich gniazd poza okresem lęgowym. Korzystają z tego zwłaszcza te gminy, gdzie kolonie ptaków zlokalizowane są w parkach lub cmentarzach. Jak tłumaczy ornitolog dr hab. Przemysław Chylarecki z Instytutu i Muzeum Zoologii PAN, nie da się ukryć, że gawrony są uciążliwe, bo brudzą i hałasują, ale powinniśmy nauczyć się żyć obok siebie. Dlaczego to takie ważne? Nieustanne prześladowanie gawrona doprowadziło do sytuacji, że liczny kiedyś ptak, stanął na krawędzi wymarcia. W ciągu ostatnich lat liczebność populacji gawronów spadła o 57 proc. i spada dalej o 5 proc. rocznie.

Zabieramy im miejsca lęgowe, niszczymy gniazda przez co kolonie, które występują w miastach ulegają zmniejszeniu, rozproszeniu, co prowadzi do ich zaniku – mówi Monika Klimowicz z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.  

 

I właśnie dlatego OTOP stworzyło specjalną petycję skierowaną do Ministerstwa Klimatu i Środowiska, w której wnioskuje o objęcie ochroną ścisłą wszystkich gawronów. Jak wyjaśnia Monika Klimowicz z OTOP chodzi m. in. o wprowadzenie tzw. moratorium, czyli czasowej ochrony na terenie całego kraju, albo zmiany rozporządzenia, w którym jest wskazane, że gniazda gawronów mogą być niszczone. Przyrodnicy mają nadzieję, że apel wpłynie na urzędników, zwłaszcza tych wydających decyzję w regionalnych dyrekcjach ochrony środowiska.

Zbyt łatwo regionalne dyrekcje ochrony środowiska zgadzają się na niszczenie gniazd i ta praktyka, która wciąż będzie dozwolona (…) powinna być zaniechana – komentuje dr hab. Przemysław Chylarecki.

Jak zauważa ornitolog badający gawrony prof. Zbigniew Kasprzykowski z Uniwersytetu w Siedlcach, w sytuacji, kiedy gatunek ten zyska ścisłą ochronę gatunkową, trzeba również zastanowić się nad złagodzeniem konfliktu człowieka z tymi ptakami.

Czy gawron, który już znajduje na Czerwonej Liście Ptaków Polski będzie mógł liczyć na większą ochronę? Petycję w obronie gawrona podpisało już blisko sześć tysięcy osób. To głos, którego ministerstwo nie powinno lekceważyć.

Petycja w sprawie ochrony gawronów znajduje się na stronie OTOP. A więcej w tym temacie w materiale z programu "Czysta Polska":Źródło: Polsat News - program "Czysta Polska", OTOP
Oprac. Karolina Pawłowska
Fot. pixabay.com/ Arcaion/ frolicsomepl