Zima w ogrodzie - wbrew pozorom jest co robić!

Choć styczeń kojarzy nam się głównie z odpoczynkiem od prac ogrodowych, to warto jednak pamiętać o prostych czynnościach, dzięki którym nasze rośliny na wiosnę obudzą się do życia w dobrej formie.

Sprawdźmy, czy rośliny są zabezpieczone

Zamiast silnych mrozów, początek roku zaskakuje nas raczej wysokimi temperaturami. Bądźmy jednak czujni, bo to dalej zima i pogoda potrafi się szybko zmienić. Spacerując po naszym ogrodzie, sprawdźmy, czy rośliny są dobrze zabezpieczone - wiatr mógł naruszyć okrywy. Poprawmy je na wypadek nadejścia mrozu, dołóżmy słomy lub agrowłókniny. Gdy brakuje śniegu zadbajmy szczególnie o rośliny cebulowe, byliny czy krzewinki, uzupełniając okrycia na rabatkach z iglastych gałązek, liści lub kory.

 

Chrońmy rośliny przed szkodnikami

Zima to dobry moment na przegląd owocowych drzew oraz krzewów, bo właśnie teraz dobrze widoczne są jaja szkodników. Jeśli takie znajdziemy - od razu je zniszczmy. Oprócz tego usuńmy z gałęzi pozostałe liście czy zniekształcone owoce, które w przyszłości mogą stać się źródłem chorób.

Nie sprzątajmy

Z porządkami w ogrodzie warto poczekać do wiosny, aby nie zaburzać naturalnego cyklu przyrody. Puste łodygi obumarłych roślin oraz ściółka z liści na ziemi to ważne siedliska zimowe owadów. Te drobne organizmy stanowią także cenne pożywienie dla ptaków w najcięższych momentach zimy. W stosach liści, gałęziach, czy drewnie mogą spać niewielkie zwierzątka jak np. jeże, dlatego nie powinniśmy im jeszcze przeszkadzać i zakłócać zimowego spokoju. Poczekajmy zatem do ostatnich przymrozków, aby zapewnić tym żyjątkom większe szanse na przetrwanie.

 

Usuwajmy zalegający śnieg

Choć białego puchu jest teraz jak na lekarstwo, to do końca lutego, a nawet w marcu może jeszcze trochę popadać. Ciężki śnieg trzeba strząsnąć z drzew iglastych, aby nie uszkodził gałęzi. Nie powinno się dopuszczać również do powstania na pędach tzw. "lodowej skorupy". Z drugiej strony, przy braku odpowiedniej ilości białego puchu, pamiętajmy o roślinach zimozielonych jak bukszpan, laurowiśnia, ostrokrzew, które należy regularnie podlewać.

Zadbajmy o trawnik

Śnieg również powinien być usunięty z trawnika. Ciężka pokrywa białego puchu utrzymująca się przed dłuższy czas, możne powodować rozwój tzw. pleśni śniegowej. Choroba ta objawia się najpierw białym nalotem, a następnie brązowymi plamami na trawniku w miejscu zamierających roślin. Śnieg w nadmiarze potrafi również przygnieść i uszkodzić pędy. Tym bardziej podczas odśnieżania nie powinniśmy zrzucać zwałów śniegu na trawnik, zwłaszcza gdy używamy środków do zwalczania lodu.

 

Planujmy ogród na wiosnę

Początek roku to idealny czas na planowanie, również jeśli chodzi o nasz ogród. To moment, kiedy warto podsumować, co się udało, a co nam zupełnie nie wyszło w poprzednim sezonie. Można więc na nowo obmyślić układ rabatek czy plan siewów. Warto również teraz zaopatrzyć się w niezbędne sprzęty lub wykonać drobne remonty, aby na wiosnę mieć w pełni gotowe pole do działania.

Autor: Karolina Pawłowska
Fot. pixabay.com/ DatWuschel/ t_watanabe/ KRiemer/ liliy2025