
Zielony festiwal w Wielkopolsce
Wpierając partnerów, z którymi zawiązaliśmy długofalową współpracę podczas projektu „Czyste, Zielone Miasta”, chcemy przedstawiać zielone inicjatywy inspirujące do działania na rzecz ekologii.
Wpierając partnerów, z którymi zawiązaliśmy długofalową współpracę podczas projektu „Czyste, Zielone Miasta”, chcemy przedstawiać zielone inicjatywy inspirujące do działania na rzecz ekologii.
W najnowszym raporcie FOB pt. „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki” znalazły się projekty Grupy Polsat Plus. Eksperci zrównoważonego rozwoju dostrzegli działania Grupy na rzecz środowiska i docenili wybrane inicjatywy społeczne. Wśród nich pojawił się również projekt „Czyste, Zielone Miasta" Stowarzyszenia Program Czysta Polska.
Właśnie wystartowała kolejna edycja projektu "Czyste, Zielone Miasta", jednak nie zapominamy o tych miejscach, które odwiedziliśmy w zeszłym roku. Działamy dalej razem, czego przykładem jest nasza współpraca z Jaworem.
Rybnik stawia na nowoczesne i ekologiczne rozwiązania. Uchwała antysmogowa, realizacja programu Czyste powietrze, a teraz wodorowy transport publiczny ma pomóc w walce ze smogiem.
Dobre informacje ze stolicy Tatr - poprawia się tam jakość powietrza. Jest coraz mniej dni smogowych, spada też ilość szkodliwych pyłów. To czym oddycha się w mieście jest ważne przede wszystkim dla mieszkańców i turystów, a także sportowców, takich jak Andrzej Bargiel, który pełni rolę ambasadora czystego powietrza w Małopolsce.
Ponad 30 tysięcy przestarzałych kotłów truje powietrze w aglomeracji warszawskiej. O ile w samej stolicy "kopciuchów" jest 4428, to już w pobliskich miejscowościach, tworzących tzw. warszawski "obwarzanek", liczba ta przekracza 26 tysięcy, natomiast na Mazowszu to aż 280 tysięcy sztuk. Aby poprawić jakość powietrza, konieczna jest natychmiastowa wymiana przestarzałych źródeł ciepła, do której zobowiązuje uchwała antysmogowa województwa mazowieckiego.
7 tysięcy posadzonych drzew, 25 ton zebranych śmieci w ramach akcji „Czyste, Zielone Miasta” Stowarzyszenia Program Czysta Polska założonego przez Zygmunta Solorza.
Na co dzień strażacy ochotnicy dbają o nasze bezpieczeństwo, ratują ludzkie zdrowie i życie. Teraz będą stali także „Na Straży Środowiska". Nowy projekt OSP pozwoli w łatwy i legalny sposób oddać zalegające w domach elektrośmieci do najbliższej remizy strażackiej.
Choć karpie królują na wigilijnych stołach od lat, to ich sprzedaż budzi coraz więcej kontrowersji. Liczne kampanie namawiają nas do tego, aby nie kupować żywych karpi lub wręcz definitywnie wykreślić je z listy świątecznych potraw. Część osób idzie jednak o krok dalej. Próbują „ratować" ryby na własną rękę i „wypuszczają je na wolność", nie zdając sobie do końca sprawy z tragicznych konsekwencji tego zachowania.
Zmiany klimatu, podróże człowieka oraz działanie nieodpowiedzialnych hodowców, to tylko niektóre z głównych sposobów przedostawania się gatunków obcych do naszego środowiska. Skutki tego procesu mogą być ogromne, o czym przekonały się nie tylko nasze rodzime raki szlachetne, a nawet lisy z Lubelszczyzny. Inwazyjne gatunki obce to problem dla przyrody ale również samego człowieka.
Zwierzęta wypuszczone na wolność albo porzucone w zupełnie nowym dla nich środowisku przyrodniczym stają się gatunkami obcymi. Podobnie sprawa ma się z roślinami. Jeśli przetrwają, mogą przenosić różne choroby i zaszkodzić innym gatunkom, w tym również człowiekowi.
Dokładnie miesiąc temu Polski Alarm Smogowy we współpracy Stowarzyszeniem Program Czysta Polska wystartował z kampanią „Zobacz, czym oddychasz! Zmień to!”. W ramach projektu mobilne płuca podróżują po 63 miejscowościach w całej Polsce. Z kolei przy udziale Screen Network rusza wirtualna część akcji. W dniach z podwyższonym stężeniem pyłów PM10, mieszkańcy 58 polskich miast zobaczą na ekranach LED informację ostrzegającą przed smogiem.
Polski Alarm Smogowy opublikował listę najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce w 2021 roku. Na szczycie niechlubnego rankingu znalazła się Nowa Ruda położona w woj. dolnośląskim. Kolejne za nią uplasowały się miasta z Małopolski - Nowy Targ (smogowy lider w 2020 roku) oraz Sucha Beskidzka.
25 września obchodziliśmy Światowy Dzień Działania na rzecz Celów Zrównoważonego Rozwoju (Global Day of Action). Z inicjatywy Sekretarza Generalnego ONZ, na całym globie organizowane były liczne wydarzenia szerzące wiedzę o Celach. A jak to wyglądało w Grupie Polsat Plus?
Podczas XXXI Forum Ekonomicznego w Karpaczu Grupa Polsat Plus wraz ze spółką ZE PAK przedstawiły swoją strategię opartą na czystej, zielonej energii wraz z konkretnymi działaniami podejmowanymi w zakresie transformacji energetycznej.
Przedstawiamy dziesięć obszarów, w których identyfikujemy potrzebę natychmiastowego działania, tak aby wykorzystać wszelkie szanse, jakie wynikają z dążenia europejskiej gospodarki do neutralności klimatycznej i uniezależnienia wzrostu gospodarczego od zużycia surowców naturalnych.
Produkcja nowych ubrań pochłania ogromne ilości wody – jedna para dżinsów to jej zużycie nawet do 10 tys. litrów! Dlatego warto pamiętać, że recykling ubrań jest korzystny nie tylko dla naszego portfela, ale przy okazji – także dla środowiska.
Czy wiesz, że wg szacunków pszczoły mają swój wkład w jedną trzecią tego, co znajduje się na naszych talerzach? Dlatego tak ważne jest dbanie o te owady i tworzenie uli również w miastach, nawet na dachach wieżowców.
Blisko 3/4 Polaków wciąż sięga po wodę butelkowaną, bojąc się stanu czystości kranówki. To błąd, bo udowodniono, że ta jest nie tylko w stu procentach zdatna do picia, ale dodatkowo zawiera mnóstwo minerałów, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Zastanawiasz się czasami, co spowoduje koniec świata? Naukowcy mają swój ranking pewniaków.
Topnieją sto razy szybciej niż przed laty. I to niemal równocześnie, we wszystkich zakątkach globu. Ich znikanie może mieć katastrofalne skutki dla naszej planety.
Opłaty za wywóz śmieci drastycznie rosną. Ci, którzy nie chcą ich segregować, zapłacą nawet kilka razy drożej niż dotychczas. Tak więc, czy to z oszczędności, czy z troski o planetę, wszyscy powinniśmy się nauczyć: co, gdzie i dlaczego wrzucać.
Coraz częściej pojawia się w mediach, internecie czy dyskusjach polityków bądź naukowców skrót "OZE". Wielu z nas zapewne zastanawia się po pierwsze: co to znaczy, a po drugie: dlaczego stało się tak popularne.
Do niedawna większość Polaków nie znała określenia Smog. Mylono je z angielskim słowem dym, jak w utworze Deep Purple „Smoke on the Water” lub ze... Smokiem Wawelskim.
Celem tego programu jest poprawa efektywności energetycznej oraz zmniejszenie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery przez domy jednorodzinne.
Jeszcze do niedawna wiele osób wątpiło w zmiany klimatu. Spoglądając przez okno, nie dostrzegano ocieplenia. Ale narastające anomalie przekonały nawet największych sceptyków.