Łączymy siły dla natury

Rozpoczynamy współpracę z Ogólnopolskim Towarzystwem Ochrony Ptaków

Przyroda to my i nasze otoczenie

Wystarczy się rozejrzeć, by zobaczyć jej czar. Nie tylko na łące czy w lesie, ale także w środku wielkiego miasta tętni życie, którego na co dzień nie dostrzegamy. Na drzewach i wewnątrz nich żyje mnóstwo organizmów, zieleń jest częścią naszej codzienności, a wiele roślin nie tylko cieszy oko, ale jest źródłem pożywienia dla ptaków, owadów i innych bezkręgowców. Tuż obok nas, na wyciągnięcie ręki, natura żyje swoim życiem. Chcemy, abyście wiedzieli, jak ją chronić i wspierać, jak jej nie szkodzić. Chcemy pokazać Wam jej piękno, abyście ją pokochali i o nią dbali. 

Łączymy siły dla natury

Dlatego właśnie postanowiliśmy ze sobą współpracować – Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków i Stowarzyszenie Program Czysta Polska. OTOP daje ekspercką wiedzę, SPCP potrafi ją wykorzystać w konkretnych działaniach społecznych czy medialnych kampaniach informacyjnych. Zależy nam, by cenna przyrodnicza wiedza w przystępny sposób trafiała do Was.

1 października 2023 roku, w Europejskim Dniu Ptaków, rozpoczynamy naszą współpracę. Dzięki niej będziemy mówić o ptakach, miejscach, w których żyją i całym świecie przyrody. Będziemy wspólnie podglądać przyrodę, mówić o zagrożeniach dla niej i o tym, co robić, by to piękno wokół nas wciąż trwało w jak najlepszej kondycji. Jesteśmy częścią natury, jednym z jej wielu elementów. To niezwykle precyzyjna układanka, w której najmniejsza zmiana może spowodować stopniowe rozsypywanie się całości. Co się stanie, jeśli zniknie część ptaków? Co będzie, gdy zabraknie pszczół i innych zapylaczy? Jak zmieni się las, gdy nie będzie w nim drapieżników? Jak poradzimy sobie z materią organiczną, gdy wymrą organizmy rozkładające ją?

To nie są apokaliptyczne wizje. To się dzieje tu i teraz. Nawet jeśli jeszcze tego nie zauważamy, to musimy mieć świadomość, że żyjemy w erze szóstego wielkiego wymierania gatunków, w dobie kryzysu klimatycznego i kryzysu różnorodności biologicznej. Dlatego ważne są nawet najmniejsze działania na rzecz ochrony przyrody, w które może się włączyć każda i każdy z Was. Dwa stowarzyszenia łączą siły po to, by zrobić jak najwięcej dobrego dla natury i dla nas samych.

Dołącz do nas i działaj!

Na dobry początek zaproponujemy konkurs dotyczący ptaków, który już za parę dni wystartuje w aplikacji „Czysta Polska”. Pobierajcie aplikację i śledźcie ją na bieżąco. My już szykujemy nagrody!

Motto OTOP: Chroniąc ptaki, chronimy znacznie więcej!

Motto Stowarzyszenia Program Czysta Polska: Inspirujemy, edukujemy, działamy!

Fot. Monika Klimowicz-Kominowska OTOP