Otwarto pierwszą ogólnopolską stację tankowania wodoru

Pierwsza w Polsce stacja tankowania wodoru znajduje się na warszawskim Ursynowie, a uruchomiła ją Grupa Polsat Plus oraz Grupa ZE PAK pod marką NESO. Nazwa pochodzi od pierwszych liter "Nie Emituję Spalin, Oczyszczam".

Tankowanie na stacji wodorowej nie różni się prawie niczym od tego na stacji benzynowej. Aby zatankować do pełna wystarczy zaledwie kilka minut, a dla autobusu jest to niecały kwadrans. Obecnie dostępne samochody wodorowe na jednym tankowaniu mogą przejechać nawet ponad 600 km.

Nowo otwarta stacja jest w pełni samoobsługowa, dla samochodów przeznaczony jest dystrybutor z ciśnieniem 700 bar, a dla autobusów ten o ciśnieniu 350 bar. Wodór do stacji jest dostarczany przy pomocy wodorowozów, które przewożą jednorazowo nawet 1000 kg H2.

W dodatku stacja NESO jest w dużym stopniu samowystarczalna energetycznie. Prąd czerpie z zainstalowanych paneli słonecznych o mocy 19 kW. Z kolei jego nadwyżki trafiają do magazynów energii o pojemności 60 kWh.

Pojazdy napędzane zielonym wodorem nie emitują spalin, a wręcz oczyszczają powietrze. Jak to działa wyjaśnia Maciej Stec, wiceprezes ds. Strategicznych Grupy Polsat Plus i Członek Rady Nadzorczej Grupy ZE PAK:

Samochody wodorowe są wyposażone w silnik elektryczny, tak jak samochody elektryczne na baterie, ale właśnie różnicą jest sposób dostarczania energii. Samochody, które powszechnie rozumie się jako elektryczne są napędzane z wielkich baterii, a samochód wodorowy ma swoją własną "małą" elektrownię i ich nie potrzebuje. W ogniwie paliwowym wodór łączy się z tlenem z powietrza i na bieżąco jest produkowana energia. Samochód wodorowy ma jedynie małą baterię, kilkadziesiąt razy mniejszą niż samochody elektryczne na baterie, która jedynie odzyskuje energię z hamowania. Silnik elektryczny w samochodzie wodorowym jest napędzany prądem, który wytwarza się w czasie jazdy. Samochód wodorowy jeżdżący na zielony wodór nie dość, że nie emituje spalin to jeszcze oczyszcza powietrze.

Stacja w Warszawie będzie jedną z wielu, które powstaną w Polsce. W planach są kolejne w Rybniku, Wrocławiu czy Gdyni.

Źródło: Polsat News