Polski Alarm Smogowy radzi jak oszczędzić na ogrzewaniu

„Ciepło od zaraz!” - to hasło przewodnie nowej kampanii Polskiego Alarmu Smogowego. Jak ograniczyć koszty ogrzewania domu i wody w 15 prostych krokach? W najbliższych tygodniach przedstawimy sposoby na oszczędzanie energii rekomendowane przez Polski Alarm Smogowy.

Znaczna część polskich domów ogrzewana jest węglem spalanym w pozaklasowych kotłach tzw. kopciuchach, które obecnie stanowią najdroższe źródło ciepła. W ostatnim podsumowaniu opublikowanym przez Porozumienie Branżowe Na Rzecz Efektywności Energetycznej (POBE) koszt ogrzewania przykładowego 150 metrowego domu węglem jest wyższy od ogrzewania gazem czy pompą ciepła i wynosi ok. 6700 zł. rocznie nawet po uwzględnieniu dodatku węglowego 3000 zł[1].

Polski Alarm Smogowy rozpoczyna kampanię „Ciepło od zaraz!”, pokazując jak w łatwy i tani sposób zredukować zużycie energii i obniżyć rachunki za ogrzewanie. Proste czynności, takie jak instalowanie termostatów na grzejnikach, obniżanie temperatury w pomieszczeniach, montaż ekranów z pianki za grzejnikami, a nawet umiejętne wietrzenie pomieszczeń pomogą obniżyć rachunki za ogrzewanie. Zaproponowane przez PAS działania mogą doprowadzić do łącznych oszczędności energii sięgających nawet kilkudziesięciu procent!

 

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że wprowadzając kilka prostych zmian może znacząco obniżyć rachunki za ogrzewanie. Na przykład, jeśli obniżymy temperaturę w pomieszczeniu o 1 stopień to zużyjemy nawet 8% mniej energii cieplnej. Zamontowanie ekranu zagrzejnikowego to nawet 6% oszczędności, a wyregulowanie okien to kolejne 5%. Te zmiany kosztują niewiele, czasami nic, a mogą przełożyć się na znaczne oszczędności – mówi Anna Dworakowska z Polskiego Alarmu Smogowego.

Informacje o działaniach, często bezkosztowych, przesłane będą do gmin i samorządów, tak aby dotrzeć do jak największej liczby osób, które zmagają się z problem wysokich cen energii. Polski Alarm Smogowy chce objąć swoją kampanią także osoby wykluczone cyfrowo, dlatego oprócz filmów dostępnych w Internecie, czy grafik publikowanych w mediach społecznościowych, pojawią się też tradycyjne plakaty oraz ulotki dla gmin, tak aby każdy mógł z nich skorzystać:

Osoby, które dotychczas nie pozbyły się starych kotłów, tak zwanych “kopciuchów”, teraz narażone są na bardzo wysokie koszty ogrzewania. Mamy nadzieję, że ten rok będzie przełomowy i ludzie zaczną korzystać z dotacji w ramach programu "Czyste Powietrze" na wymianę kotłów i ocieplenie domu. Zanim to jednak nastąpi, mogą znacznie ograniczyć zużycie ciepła, korzystając ze wskazówek audytora. Najtańszą energią jest przecież ta, której nie zużyjemy – dodaje Dworakowska.

W najbliższych tygodniach, w 5 blokach tematycznych przedstawimy kroki do oszczędnego ogrzewania rekomendowane przez Polski Alarm Smogowy.

[1]. Dom 150 m2, standard 80 kW/m2, CO + c.w.u, rodzina 4-osobowa

Źródło: Polski Alarm Smogowy
Grafika: Polski Alarm Smogowy