Prezenty z myślą o... planecie

Każdego roku scenariusz się powtarza. Obiecujemy sobie, że zrobimy listę prezentów, że wcześniej wybierzemy się na zakupy. Ostatecznie i tak pędzimy kupić cokolwiek na ostatnią chwilę, aby zdążyć z podarunkami na Boże Narodzenie.

Wzmożone zakupy oraz plaga nietrafionych prezentów powoduje, że w okresie świątecznym znacznie rośnie ilość wytwarzanych odpadów. Starannie dobrane opakowanie, ozdobny papier, torebka czy wstążeczka szybko stają się bezużyteczne, zasilając tylko i tak już sporą górę... śmieci. Nie wspominając już o emisji spalin i CO2 podczas rajdu po sklepach czy wzmożonych dostawach internetowych zakupów do naszych domów. Z jednej strony tradycja oraz chęć sprawienia radości bliskim powoduje, że rzucamy się w wir kupowania. Z drugiej strony zaczyna boleć nas głowa na myśl o stercie nieprzemyślanych prezentów, z którą zostaniemy po świętach także i w tym roku.
 
Czy rosnące ceny pomogą w bardziej przemyślanych zakupach?
 
Jak wynika z badania przeprowadzonego przez platformę analityczno-badawczą UCE Research, aż 61,4 proc. Polaków zamierza w tej święta zaoszczędzić na prezentach. Jednocześnie rodzi się obawa o jakość i użyteczność tegorocznych podarunków. Chcąc oszczędzić, będziemy chcieli kupić cokolwiek, aby odhaczyć kolejny punkt na liście naszych zakupów.

 

Zróbmy prezent dzieciom i naszej planecie...

Przedświąteczne szaleństwo w dużej mierze dotyczy prezentów dla dzieci. Chcąc sprawić im radość, kupujemy zdecydowanie za dużo. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, żeby zrobić to w bardziej przemyślany sposób, a jednocześnie zmniejszyć negatywny wpływ przedświątecznego szaleństwa na środowisko.

Doskonale znamy nasze dzieci i ich zainteresowania. Dlatego bez problemu możemy przygotować wcześniej listę wymarzonych prezentów i podzielić się nią z bliskimi. Oprócz listy ustalmy także limit podarunków. Zamiast kilku wątpliwej jakości zabawek, kupmy jedną wymarzoną, a do tego dołączmy coś z ekologicznych propozycji.

 

  • Plastikowe zabawki zamieńmy na ponadczasowe książki. Wybór jest ogromny - począwszy od pozycji rozwijających zainteresowania, aż po te przyrodnicze, odkrywające sekrety naszej planety czy uczące recyklingu.
  • Świetnym wyborem są również puzzle, najlepiej wykonane z tektury z odzysku.
  • Gry planszowe podobnie jak puzzle rozwijają dziecko, uczą spostrzegawczości, pozwalają na wspólną zabawę z bliskimi lub rówieśnikami.
  • Hulajnoga, rowerek, narzędzia ogrodnicze albo zestaw do sadzenia roślin pozwolą spędzać czas aktywnie i w dodatku na świeżym powietrzu.

Coś od serca
 
Nie tylko zabawka jest dobrym prezentem. Wartościowe jest też to, co przygotujemy samodzielnie - ramka na zdjęcie, ozdoby świąteczne, uszyta przez babcię czapka czy dekoracje do dziecięcego pokoju. Nic nie zastąpi też czasu spędzonego razem z dziećmi, podczas rodzinnej wyprawy do kina, na przedstawienie, wspólnej wycieczki do zoo lub muzeum. To zdecydowanie najcenniejszy prezent podarowany bliskim, który zamiast sterty śmieci buduje nasze rodzinne wspomnienia.

 

W święta pokażmy dzieciom, że nie tylko to, co materialne ma znaczenie. A zamiast brania ważne jest też dawanie. Chcąc zwolnić miejsce na nowe zabawki, możemy wspólnie z dzieckiem zrobić świąteczną paczkę z nieużywanych już rzeczy. Nasze ubranka, książeczki czy pluszaki - ucieszą niejedno dziecko i zyskają w ten sposób drugie życie.

Prezenty w stylu eko, wymagają od nas nieco więcej wysiłku, zaangażowania i zmiany sposobu myślenia. Możliwości jest jednak na tyle dużo, że z pewnością uda się nam zaspokoić najskrytsze marzenia naszych pociech. A myśląc przy okazji o planecie, myślimy też i o przyszłości naszych dzieci.

Autor: Karolina Pawłowska
Fot. Karolina Pawłowska/ pixabay.com/ emz993/ Peggychoucair/ stux