W Rybniku otwarto drugą w Polsce stację tankowania wodoru

Druga w Polsce stacja tankowania wodoru dla samochodów i autobusów została otwarta w Rybniku. Stworzyła ją Grupa Polsat Plus oraz ZE PAK pod marką NESO, której nazwa pochodzi od pierwszych liter „Nie Emituję Spalin, Oczyszczam”. W ten sposób Rybnik, przodujący do niedawna w rankingach zanieczyszczeń powietrza, dzięki swoim proekologicznym działaniom, zmienia się w lidera zielonej transformacji energetycznej w Polsce.

Stacja będzie obsługiwać m.in. 20 autobusów wodorowych NesoBus, wyprodukowanych przez Grupę Polsat Plus oraz ZE PAK, które już wkrótce wyjadą na ulice Rybnika. Pojazdy napędzane zielonym wodorem nie emitują spalin, a wręcz oczyszczają powietrze. Wymiana taboru oraz nowo otwarta stacja tankowania wodoru to sposób na walkę z zanieczyszczeniami w mieście oraz główne elementy powstającego Rybnickiego Okręgu Wodorowego.

Stacja tankowania wodorem w Rybniku to już druga nasza stacja w Polsce, jaką uruchamiamy w przeciągu zaledwie kilku tygodni [...]. To wielka zasługa ludzi zarządzających miastem i należą im się prawdziwe wyrazy uznania od całej Polski, ale przede wszystkim od mieszkańców Rybnika. Cieszymy się, że w Rybniku powstaje pierwsza na Śląsku stacja wodorowa, na której będą m.in. mogły tankować autobusy wodorowe NesoBus produkowane w naszej fabryce w Świdniku - mówi Maciej Stec, Wiceprezes ds. Strategicznych Grupy Polsat Plus i Członek Rady Nadzorczej Grupy ZE PAK.

Tankowanie na stacji wodorowej nie różni się prawie niczym od tego na stacji benzynowej. Aby zatankować do pełna wystarczy zaledwie kilka minut, a dla autobusu jest to niecały kwadrans. Obecnie dostępne samochody wodorowe na jednym  tankowaniu mogą przejechać ponad 600 km.

Tak samo jak w Warszawie, stacja w Rybniku jest w pełni samoobsługowa. Dla samochodów przeznaczony jest dystrybutor z ciśnieniem 700 bar, a dla autobusów ten o ciśnieniu 350 bar. Wodór do stacji jest dostarczany przy pomocy wodorowozów, które przewożą jednorazowo nawet 1000 kg H2.

W dodatku stacja NESO jest w dużym stopniu samowystarczalna energetycznie. Prąd czerpie z zainstalowanych paneli słonecznych o mocy 19 kW. Z kolei jego nadwyżki trafiają do magazynów energii o pojemności 60 kWh.

We wrześniu została otwarta pierwsza w Polsce stacja tankowania wodorem pojazdów na warszawskim Ursynowie. Po otwarciu drugiej stacji w Rybniku, w planach jest budowa kolejnych w Gdyni, Gdańsku, Wrocławiu oraz  Lublinie.

Więcej o stacji tankowania wodoru w Rybniku w materiale wideo:

Źródło: Polsat News