Zamalowany smog

Lublin był ostatnim przystankiem 2. edycji akcji „Czyste, Zielone Miasta”. I zarazem kolejnym - po Rybniku i Nowym Sączu - miastem, w którym z inicjatywy Stowarzyszenia Program Czysta Polska powstał specjalny mural. Specjalny - ponieważ do jego namalowania użyto farby pochłaniającej smog.

Lubelskie malowidło - którego motywem przewodnim jest roślinna zieleń, co jest bezpośrednim nawiązaniem do idei naszej akcji - powstało na elewacji budynku Astorii u zbiegu ulicy Lipowej i Alei Racławickich. Oficjalne odsłonięcie nastąpiło 28 października 2023 roku. W uroczystości wzięli udział mieszkańcy i przedstawiciele władz miasta, w tym wiceprezydent Lublina Artur Szymczyk.

Jak to możliwe, że mural pochłania zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu? Do jego namalowania użyto farby fotokatalitycznej, która dzięki swoim właściwościom ma nie tylko działanie bakteriobójcze, ale także rozkłada spaliny samochodowe, wyziewy pochodzące z kotłów grzewczych, opary rozpuszczalników, dym tytoniowy czy tlenki siarki i azotu. Część zanieczyszczeń przekształca się w wodę i dwutlenek węgla.

Z naukowego punktu widzenia w skład farby użytej do namalowania lubelskiego muralu wchodzi dwutlenek tytanu, który ma właściwości fotokatalityczne. W fotokatalizie chodzi o reakcję chemiczną wywoływaną pod wpływem światła w obecności tlenu i wody, co finalnie prowadzi do neutralizacji toksyn. Działania tej farby nie można wprawdzie porównywać do zbawiennego dla powietrza działania fotosyntezy drzew, ale badania naukowe, przeprowadzone na przykład na Uniwersytecie Gdańskim, potwierdziły jej skuteczność. 

Mural „Czystych, Zielonych Miast” będzie „pracować” na rzecz czystego powietrza w Lublinie co najmniej do 2025 roku.

Autor: Przemysław Szubartowicz
Fot. Materiały prasowe Telewizji Polsat/ Maciej Kaczanowski